Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı

“Search Engine Opitmization” bilinen adıyla ise SEO… Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimazasyonu olan SEO; Google, Yandex, Bing gibi bütün arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında sistenin organik olarak üst sıralarda yer almasını sağlama işleminin tümünü kapsar. Peki; “SEO’da sosyal medyanın rolü nedir?”, “Sosyal Medya, SEO’ya katkı yapar mı?” şimdi bu sorulara yanıt vereceğiz. Aslında sosyal medya hesapları, SEO’nun gizli kahramanı diyebiliriz. Dijital dünyada SEO ve sosyal medya etkili bir dijital pazarlama stratejisidir. Sosyal medya web üzerindeki kitlenizin bir araya geldiği ve hatta her gün her saat etkileşimde olduğu bir kanaldır. İnsan hayatındaki yeri her geçen gün daha artan sosyal medya platformları kullanıcı kitlesini de yükseltiyor. Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest gibi sosyal medya hesaplarında kullanıcılar aktif olarak rol almaktadır. Hedef kitlenizdeki insanlara tek bir platformdan ulaşmak da markanız için çok önemli bir fırsattır.

İÇERİĞİNİZİ DOĞRU PLANLAYIN

Sosyal medya pazarlamasında en iyi içeriği en iyi şekilde paylaşmak oldukça önemlidir. Paylaştığını içeriğin hitap ettiğiniz kitlenin ilgisini çekmesi gerekmektedir. İçerik ne kadar çarpıcı olursa o kadar paylaşım demektir. Ancak doğru stratejiyle hedef kitlenize ulaşmaya çalışmalısınız. Takipçilerinizin hangi zaman diliminde sosyal medya hesaplarına giriş yapıp gezindiklerini test edip paylaşımlarınızı bu yönde ilerletmelisiniz. Sektörünüzle alakalı bilinmesi gerekenleri ya da tanıtmak istediğiniz bir ürünü bu platformlardan kitlenizle paylaşabilirsiniz. Sosyal medyanın en büyük katkılarından bir tanesi bu platformlardan paylaştığınız içeriklerin potansiyel erişebilirliğe sahip olmasıdır.

MARKA BİLİNİRLİĞİNE KATKISI

Sosyal medyanın hedef kitleye ulaşma ve onlarla interaktif bir şekilde iletişime geçme konusunda çağımızın en büyük aracı olduğu kesindir. Sosyal medya hesaplarının doğru şekilde yönetilmesi markanızın bilinirliğini arttırarak size organize ziyaretçiler getirmektedir. Sizi rakiplerinizden ayıracak özgün paylaşımlar yaparak hedef kitlenizi arttırabilir, paylaşımları beğenen takipçileriniz arkadaşları ile paylaşarak sizi daha fazla kişiye tanıtabilir. Hedef kitleniz ve sizinle etkileşime geçen insanlar, bu platformlardaki bağlantılara tıklayarak sitenizi tanıyacaktır. Aynı zamanda sosyal medya hesabınız üzerinden paylaşım yaparken ‘#’ hashtag kullanın çünkü paylaşımlarınızın ilgili olduğu alandaki popüler hashtagler size ulaşılmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca etiket ve mention kullanımı da oldukça önemlidir. Diğer sayfalar ve kullanıcıları belirleyip etiketleyebilirsiniz. Etiket ve mention kullanımı ile ulaştığınız kişiler daha fazla kullanıcı ile etkileşime geçmenizi sağlayabilir. Sosyal medya danışmanlığı ve SEO çalışmalarının birlikte koordine edilmesi çalışmalarınızdan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Sosyal medya hesabınızın doğru stratejiler geliştirilerek yönetilmesi marka bilinirliğini arttırarak ürün veya hizmetlerinizi daha çok kişiye ulaştıracaktır.

sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya danışmanlık şirketleri, sosyal medya ajansı,
Tags:

Bir cevap yazın