Nesnelerin İnterneti Nedir?

         Son dönemde sıkça karşımıza çıkan ve birkaç yıl sonra daha fazla duyacağımız bir kavram İnternet Of Things; yani nesnelerin interneti…

Peki nesnelerin interneti nedir? Kısa bir tanımlama yapmak gerekirse; çeşitli haberleşme protokolleriyle birbirleriyle bağlantı kuran, bilgi alışverişi yaparak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi diyebiliriz. Özetle; nesnelerin internete erişerek birbirleriyle ya da büyük sistemlerle iletişimde olduğu ağdır.

ioT FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Internet of Things fikri nasıl ortaya çıktı? Bu sorunun yanıtı ise tarihsel gelişmelerde saklı.Gelişen ve hayal dünyasını aşan teknolojiler sayesinde milyarlarca insanın bilgisayarlar ya da mobil cihazlarla internete bağlanmaları sağlanmıştır. Bu aşamadan sonra beklenen en büyük adım nesnelerin bilgi alışverişi yapmasıydı. Arabalardan kitaplara, elektrikli aletlerden yiyeceklere, buzdolaplarından su ısıtıcılarına, akıllı binalardan ayakkabılara kadar aklınıza gelebilecek tüm nesnelerin birbirleriyle bağlantı kurmalarıydı.

TARİHTEKİ İLK ÖRNEĞİ

“Hayaldi gerçek oldu” diyebileceğimiz bu teknolojinin ilk adımları 1991 yılında Cambridge Ünivertesi’nde atıldı. 15 akademisyenin kahve makinesini görebilmek için kurduğu kameralı sistem o günün şartlarına göre değerlendirildiğinde ufuk açıcı bir deneydi. 2001’e kadar kullanılan bu sistem dakikada 3 kez bilgisayar ekranlarına kahve makinesinin görüntüsünü gönderiyordu. Çevrimiçi ve gerçek zamanlı olması nedeniyle “nesnelerin interneti” kavramının ilk örneği tarihteki yerini aldı. 1999 yılında ise KevinAshton, Procter&Gamble şirketi için hazırladığı sunumda RFID (Radyo Frenkanslı Tanımlama) uygulamasının firmaya faydalarını anlatıp kullanılmasını önderdi. İşte bu öneri; “İnternet of Things” kavramını ortaya çıkaran en önemli gelişmeydi. Gelişen teknolojiyle birlikte bu konsept çok daha geniş bir vizyona ulaştı ve hayatımızda yer alan hemen hemen her cihaz internet yoluyla birbirleriyle erişim sağlamaya başladı.

2020’DA 50 MİLYAR CİHAZ

Yapılan araştırmalara göre günümüzde internete 10-11 milyar cihazın bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyar cihaz seviyesine çıkması tahmin edilmektedir. Aynı araştırmalara göre; 2003 yılında dünyada kişi başına düşen birbirleriyle bağlantılı cihaz oranı 0.08 iken bu oranın 2020 tahmini 6.48’dir. 2020 yılında, 20 adet tipik ev cihazının üreteceği bilgi trafiğinin, 2008’de üretilen tüm internet trafiğinden daha fazla olacağı öngörülmektedir. Nesne olarak adlandırdığımız cep telefonları, tabletler, akıllı gözlükler, diş fırçaları, akıllı saatler, mutfak aletleri, internet erişimi sağlayarak birbirlerine bağlanabilirler. Nesnelerin interneti, bağlı nesnelerden ve ayrıca insanlardan meydana gelen kocaman bir ağ. Bu ağ kapsamında insanlar birbirleriyle, nesnelerle insanlarla ve nesneler nesnelerle bir ilişki içinde olacak.

Tags:

Bir cevap yazın